W marcu 2024 przypada 79 rocznica walk o Kołobrzeg. Z tego tytułu Muzeum Oręża Polskiego zorganizowało widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg”.
Grupy rekonstruktorskie przygotowały świetną inscenizację, dysponowały sprzętem wojskowym z epoki. Można było podziwiać armatki przeciwpancerne, pojazdy kołowe i półgąsienicowe, a także broń pancerną. Spektakl ten pozwoli publiczności na przeżycie kluczowych momentów walk o Kołobrzeg, tworząc niepowtarzalny teatr historyczny, wzbogacony o efekty pirotechniczne.
Punktem kulminacyjnym inscenizacji była scena z zaślubin Polski z morzem. Ten symboliczny akt, będący klamrą spinającą narrację o walkach o Kołobrzeg i Wał Pomorski, ma również głębokie znaczenie symboliczne, podkreślając triumf i powrót Polski nad Bałtyk.
Organizacja: Głównym organizatorem jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, działające na zlecenie Gminy Miasta Kołobrzeg. Współorganizatorami są Powiat Kołobrzeski i Ministerstwo Obrony Narodowej
Wsparcie instytucjonalne: W organizację wydarzenia zaangażowane są również inne prestiżowe polskie muzea, takie jak Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie oraz Muzeum Militarnej Historii z Bornego Sulinowa.
Uczestnictwo grup rekonstrukcyjnych: Ponad 15 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski brało udział w inscenizacji, zaplanowano udział około 200 osób w przedstawieniu.
Wykorzystanie sprzętu wojskowego: Podczas inscenizacji zostanie wykorzystanych około 20 zabytkowych pojazdów wojskowych, w tym czołg średni T-34/85, niemieckie działo pancerne Hetzer, działo samobieżne SU-57, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. C., artyleria.
Narracja: Głosem inscenizacji, który poprowadził widzów przez to historyczne wydarzenie, będzie prof. dr hab. Andrzej Olejko, reprezentujący PWST w Jarosławiu. Poinformowało Muzeum Kołobrzeg na swojej stronie Internetowej.
Comments