19 lipca 1978 roku ukończono budowę Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy – ogród zoologiczny wyspecjalizowany zwłaszcza w hodowli zwierząt krajowych. Godłem Zoo jest bocian biały na zielonym tle.
Decyzję o budowie ogrodu zoologicznego w Bydgoszczy podjęto 26 lutego 1976 r. na posiedzeniu Społecznej Rady Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku. Ustalono jego lokalizację na wydzielonym obszarze o powierzchni 12 ha i nazwę: Ogród Fauny Polskiej. Budowa została ukończona 19 lipca 1978 roku.
W ogrodzie początkowo eksponowano wyłącznie gatunki ptaków i ssaków, m.in. jelenie, sarny, dziki, koniki polskie, gołębie, bażanty. Wszystkie zwierzęta otrzymano w darze od innych ogrodów zoologicznych w Polsce. Do końca 1978 Ogród posiadał 124 okazy reprezentujące 40 gatunków.
W 1984 r. sprowadzono niedźwiedzie brunatne, 1986 r. – rysie i żbiki[3]. W 1994 roku w Ogrodzie Fauny otwarto Mini Zoo, przeznaczone dla dzieci. Przedstawiane tu gatunki to popularne zwierzęta udomowione, jak kaczki, króliki, kozy domowe, owce wrzosówki, czy gołębie. Zamysłem twórców Mini Zoo był bezpośredni kontakt zwiedzającego ze zwierzęciem.
W 1998 r. ogród powiększył swoje tereny o 2 hektary, na których powstał wybieg dla jeleniowatych. W 2001 r. pozyskano kozice. Z kolei w 2004 r., powstał dział „Skrawek świata”, gdzie prezentowane są gatunki zwierząt ze wszystkich kontynentów. Pojawiło się wówczas kilkanaście gatunków egzotycznych.\
źródło - Wikipedia
Comments