Środowisko pasjonatów górskich zasmuciła tragiczna śmierć Michała Wojarskiego, 34-letniego ratownika GOPR. Jego nagła i nieszczęśliwa śmierć w Tatrach pozostawiła w żałobie wiele osób, które ceniły jego pogodne usposobienie i pasję do górskich wypraw.
- Z niedowierzaniem i wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego Kolegi, ratownika Grupy Beskidzkiej GOPR Michała Wojarskiego, który w sobotę 20 kwietnia zginął w lawinie w Tatrach Wysokich
- napisano na stronie GOPR Beskidy.
W ostatnich dniach życia Michał odwiedził swojego przyjaciela, a trzy dni później, w ubiegły weekend, wybrał się na wyprawę w Tatry. Rodzina ostatni raz usłyszała od niego w sobotę 20 kwietnia około godziny 16:30, gdy informował o dobrych warunkach pogodowych na trasie. Niestety, kilka godzin później kontakt urwał się, co spowodowało akcję poszukiwawczą. Zasypany lawiną Michał został odnaleziony martwy przez ratowników TOPR.
Michał Wojarski – Pamięć Wielkiego Miłośnika Gór
Michał Wojarski był aktywnym członkiem krakowskiego Klubu Wysokogórskiego, cenionym nie tylko za swoje umiejętności w górach, ale także za życzliwość i pogodne usposobienie. Jego pasja do gór była zaraźliwa, przyciągając innych do wspólnych wypraw, które zawsze wykonywał z rozsądkiem i odpowiednią ostrożnością.
Jako doświadczony skiturowiec i członek GOPR, Michał brał udział w wielu akcjach ratunkowych, zarówno nocą, jak i podczas zawodów skiturowych. Znając doskonale topografię Tatr, stworzył multimedialną mapę pasma górskiego, która była przydatna dla wielu skiturowców.
Śmierć Michała Wojarskiego to nie tylko strata dla rodziny i bliskich, ale także dla społeczności górskich pasjonatów. Jego życzliwość i pasja pozostaną w pamięci tych, którzy mieli przyjemność go poznać.
- To dzięki Michałowi corocznie stawaliśmy na starcie Zawodów na Orientację Ratowników Górskich, które współorganizował. Na potrzeby każdej edycji mapował Beskidy, dbał o trasę i wszystkie aspekty techniczne zawodów.
Michał eksplorował też Tatry, jest autorem nowych linii i zjazdów, m.in. w zespole z Piotrem Kądziołką i Zbigniewem Schleiferem, jako pierwsi zjechali nową linią z wierzchołka Skrajnego Granatu (trudność 5, maks. nachylenie 48°, dł. zjazdu 1180 m).
- napisano na stronie GOPR Beskidy.
- Michał stworzył Skiturową Mapę Tatr: www.tatryskimap.pl - to mapa online, na wzór tych alpejskich, uwzględniająca wszystkie znane zjazdy w Tatrach Wysokich. Na łamach ostatniego wydania magazynu Góry 1/2024 mówił o swoim projekcie:
„Bawiłem się w to jeszcze na studiach. Stylistyka jest typowo skiturowa, cieniowanie tam, gdzie skały, czyli od 45 stopni w górę. Na tej bazie dobrze widać nachylenia żlebów i ścian. Najwięcej czasu zajmowało rysowanie i mierzenie linii zjazdów”.
Niedawno ukazało się piąte, uzupełnione wydanie znanego przewodnika “Polskie Tatry Wysokie. Narciarstwo Wysokogórskie” autorstwa Józefa Wali i Karola Życzkowskiego, przy którym Michał pracował
- czytamy w pożegnalnym poście.
Ostatnie pożegnanie ratownika GOPR
Pogrzeb Michała odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 12:00 w kościele św. Barbary w Bielsku-Białej Mikuszowicach Krakowskich. Zaproszeni są wszyscy, którzy chcą pożegnać Michała, upamiętniając go śnieżnobiałymi kwiatami – kolorem, który kochał najbardziej.
O śmierci męża Elżbiety Witek poinformowała także Solidarność Zagłębie Miedziowe.
Stanisław Witek to polityk, który nie tylko wykazał się zaangażowaniem w działalność opozycyjną w trudnych czasach, ale także odznacza się wieloletnim zaangażowaniem w służbę społeczności lokalnej jako nauczyciel i aktywny członek Komitetu Założycielskiego "S" pracowników Oświaty i Wychowania. Jego historia stanowi przykład odwagi i determinacji w dążeniu do wartości, które uważał za fundamentalne dla dobra społeczeństwa.
Urodzenie i Edukacja
Urodził się 13 grudnia 1952 roku w Jaworze. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kariera Zawodowa
W latach 1977-1983 był wychowawcą w Państwowym Zakładzie Wychowawczym w Jaworze.
Nauczyciel w Szkole Podstawowej w Paszowicach.
Działalność Opozycyjna
Angażował się w działalność opozycyjną po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce.
Organizator kolportażu podziemnych wydawnictw, rozprowadzania czasopism, ulotek i znaczków pocztowych podziemnych. Brał udział w akcjach plakatowych i drukowaniu podziemnej prasy. Zatrzymywany wielokrotnie przez władze państwa za opozycyjne działania.
Areszty i Skazanie
Pierwszy raz aresztowany 3 września 1982 roku za uczestnictwo w manifestacjach.
Skazany na trzy miesiące więzienia. Osadzony w Areszcie Śledczym w Świdnicy, a następnie w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Zwolniony w grudniu 1982 roku.
Rodzina
Mąż Elżbiety Witek. Para pobrała się w 1980 roku. Mają dwie córki: Martę (34 lata) oraz Gabrielę (31 lat).
Comments